federacja zielonych

www.zieloni.w.pl

Czy dzisiaj zastanawiamy się jak hoduje się owce, krowy, świnie, kury, gęsi?... "Zwykli ludzie" nie mają pojęcia jak traktowane są zwierzęta podczas produkcji masowej...zastanów się nad tym, kiedy będziesz połykał kawałek mięsa... 25 000 000 gęsi tuczone jest 3 - 8 razy dziennie - można porównać do sytuacji, w której człowiek byłby zmuszony do zjedzenia 25 - 80 kg paszy dziennie...

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: : fzbialystok@wp.pl

Czy dzisiaj zastanawiamy się jak hoduje się owce, krowy, świnie, kury, gęsi?... "Zwykli ludzie" nie mają pojęcia jak traktowane są zwierzęta podczas produkcji masowej...zastanów się nad tym, kiedy będziesz połykał kawałek mięsa... Nasza cywilizacja opiera się na jak to określamy "szybkiej i łatwej" konsumpcji przy zastosowaniu "nowoczesnej" technologii. W rzeczywistości to barbarzyństwo, na poziomie jaskiniowego okrucieństwa i prymitywizmu, pozbawione etyki, wiedzy i poszanowania praw świata i przyrody.

Zwierzęta hodowlane nie mają w ogóle dostępu do prawdziwej łąki, chowają pozbawione naturalnych warunków i środowiska w przemysłowych fermach - w klatkach, bez możliwości swobodnego poruszania się. Żyją w ciągłym strachu - a kaczki nigdy nie będą mogły polecieć nawet przez małą chwilę....

Młodym gęsiom często żywcem wyrywa się pióra - póki nadają się do wykorzystania - schorowane ptaki pozbawione dostępu do naturalnego środowiska i kąpieli nie są w stanie dbać o pióra, które gniją i rozkładają się.

Ze względu na oszczędności pomieszczenia tuczu gęsi rzadko są ogrzewane, nawet w zimie, wiele ptaków po prostu zamarza.

Podczas łapania i transportu do rzeźni od około 30 do 70% gęsi doświadcza złamań i uszkodzeń ciała.

Kaczki tuczone są we Francji (90% "produkcji i spożycia" "Foie Gras" - "stłuszczonych wątrób") a także np. w Chinach, Niemczech, na Węgrzech i w Polsce.

Około 25 000 000 gęsi rocznie tuczone jest trzy razy dziennie mieszaniną zbóż (0,5 kg solonej, gotowanej wilgotnej kukurydzy z olejem, przesączonej wodą z tłuszczem....np. gęsim - z odpadów z rzeźni - skazuje się je na kanibalizm) za pomocą metalowej rury wciskanej przez gardło i przełyk wprost do żołądka i tłoczącej pokarm pod ciśnieniem z pompy sprężonego powietrza w ciągu zaledwie 2 sekund! Wiele z nich umiera z przekarmienia - taką ilość pokarmu można porównać do sytuacji, w której człowiek byłby zmuszony do zjedzenia jednorazowo 8 kilo makaronu 3 razy dziennie (czyli ok. 25 kg wypełniacza dziennie). Wiele kaczek umiera z powodu pęknięcia żołądka, także z powodu uszkodzenia gardła , przełyku lub tchawicy spowodowanego pośpiechem przy karmieniu, gdy pracownik wbije rurę w niewłaściwe miejsce. Pracownik farmy prowadzonej tucz kaczek ma "pod opieką" około 500 sztuk kaczek, ten któremu zdechnie więcej niż 50 traci premię. Tucz trwa około 4 tygodni, przy czym od około 12 dnia gęsi są karmione jeszcze częściej - co 3 godziny, także w nocy - czyli 8 razy dziennie ! (można to porównać biorąc pod uwagę stosunek masy pokarmu do masy ciała - około 10% jednorazowo - do przymusowego karmienia człowieka 70 kg paszy dziennie!). Powoduje to celowo powiększenie wątroby do nienaturalnych rozmiarów 10 - 12 razy większe niż normalnie, a pod koniec tuczu gęsi nie są w stanie nie tylko poruszać się , ale i oddychać, a nawet pić (często np. połykana woda wycieka z otwartych ran na szyi).

Gęsi są stłoczone na powierzchni lub w klatkach uniemożliwiających poruszanie się a nawet obrót bądź rozciągnięcie skrzydeł. Ma to m.in. zapobiec licznym przypadkom, gdy gęsi z bólu próbują popełnić samobójstwo, uderzając np. głową w pręty klatki.

W przeciwieństwie do kurczaków, gdzie tuczy się wyłącznie samice, u gęsi tuczy się wyłącznie samce - wylęgnięte osobniki przeciwnej płci są duszone (np. w plastikowych workach bądź miażdży sie im główki) i np. mielone na dodatek do karmy używanej podczas tuczu.

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: fzbialystok@wp.pl (opinie moderowane przez www.zieloni.w.pl)

Od: Do: FZ BIALYSTOK (WP) (fzbialystok@wp.pl) Wysłane: Temat:

Nie ma jeszcze żadnej opinii na ten temat.

PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 24-1540-1216-2001-4405-0412-0001), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2004 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.